Rynek pracy w przyszłości – czy należy obawiać się zmian? Przegląd poszukiwanych zawodów do 2035 roku.
Dynamiczny rozwój technologii, powszechna cyfryzacja i globalizacja, sprawiają, że powstaje rewolucyjna wizja rynku pracy przyszłości. Jakie zawody zdominują ten rynek i w jaką dziedzinę nauki powinno zaangażować swoje wysiłki, obecne młode pokolenie?
Naukowe badania pozwalają już dzisiaj na określenie wymogów rynku pracy w nadchodzącym dziesięcioleciu. Opracowana została nawet lista zawodów, które będą najbardziej poszukiwane w tym okresie. Wyniki analiz naukowych wskazują, że wymagania rynku pracy w przyszłości, będą związane z koniecznością ciągłego pogłębiania wiedzy przez pracowników, rozwijania przez nich swoich zdolności interpersonalnych, kreatywności, a także umiejętności rozwiazywania problemów. Malują się również czarne scenariusze.
Nowe wymagania rynku pracy mogą przyczyniać się do powstawania u ludzi frustracji, wynikających z niemożności przystosowania się do nich, a także do nierówności społecznych. Stabilność zawodowa, o której każdy zawsze marzy, może pozostać w sferze marzeń, jeśli ktoś nie będzie dosyć elastyczny.
Myśląc o przyszłości swojego potomstwa, warto już dzisiaj zainwestować w jego kształcenie w kierunkach ścisłych, takich jak matematyka, programowanie, technologie czy inżyniera. Te kierunki będą stanowiły w przyszłości fundament wiedzy dla wielu zawodów. Dobrze widziana będzie umiejętność łączenia kwalifikacji technicznych z wyobraźnią. Świat będzie potrzebował ludzi kreatywnych i efektywnych w działaniu. Rysuje się więc wizja dosyć okrutnej przyszłości, w której ludziom szukającym pracy będą stawiane bardzo wysokie wymagania, nie tylko, jeśli chodzi o poziom posiadanej wiedzy, ale również umiejętność przystosowania się i spełniania określonych oczekiwań pracodawcy. Poszukując w internecie zawodów przyszłości dla swoich dzieci, warto sprawdzić wyniki rozgrywek sportowych, wykorzystując nowy kod promocyjny od Lebull.
Zawody przyszłości – dla większości współczesnych dzieci jeszcze nie powstały
To prawda, że 65% dzieci, które urodziły się w zeszłym roku, będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie są znane. Jednak już teraz można przewidzieć, jakie kategorie zawodów będą najbardziej popularne w najbliższym dziesięcioleciu. Będą one dotyczyły określonych obszarów nauki, takich jak np. technologia. Na pewno będą poszukiwani inżynierowie, którzy zajmują się szeroko pojętym drukiem 3D. Być może będą pracować nad tworzeniem tą metodą domów czy pojazdów.
Zdecydowanie zawsze przydatni będą analitycy danych, interpretatorzy algorytmów, projektanci wirtualnych systemów i programiści. Ich praca będzie dotyczyła np. anomalii w automatyzacji lub edukacji robotów. Na brak pracy nie będą na pewno narzekać edukatorzy AI i negocjatorzy praw własności intelektualnej AI. Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji może spowodować zniknięcie pewnej grupy zawodów, ale również postanie nowych, takich jak m.in. psycholog cyborgów, który dzisiaj wydaje się zawodem futurystycznym.
Zatrudnienie znajdą także specjaliści do spraw etyki, umiejący pogodzić prawne zawiłości dotyczące gospodarki z etyczną stroną działania w tym obszarze. Za dziesięć lat wciąż będzie ważna ekologia, dlatego będą także cenione wszelkie zawody, związane z przetwarzaniem i recyklingiem odpadów.
Nazwy zawodów przyszłości brzmią dzisiaj, jak wyjęte z filmów SF, ale naukowcy i analitycy zapewniają, że właśnie w takim kierunku zmierza rozwój cywilizacji. Na pewno już dzisiaj trzeba kształtować drogę edukacji dzieci w taki sposób, by potrafiły dobrze odnaleźć się w nadchodzącej przyszłości.